Site icon kalambus.com

Тромбоз в онкологічних хворих

Тромбоз, або утворення згустків крові у венах, є серйозним ускладненням, яке часто зустрічається у пацієнтів з онкологічними захворюваннями. Це пов’язано з тим, що рак та його лікування можуть сприяти підвищеному ризику тромбоутворення.

Всі стаціонарні онкологічні хворі роз глядаються як кандидати для антикоа гулянтної профілактики венозних тром боемболічних ускладнень (ВТЕУ) при відсутності кровотеч чи інших протипо казань. Тільки сама по собі госпіталізація вдвічі підвищує частоту ВТЕ в онкологіч них хворих. 20% нових випадків венозної тромбо емболії діагностується у пацієнтів уже на момент діагностики раку. Крім того, ВТЕ є незалежним негативним чинником про гнозу в пацієнтів із раком, збільшуючи ймовірність смерті.

Чому онкологічні хворі мають підвищений ризик тромбозу?

Додаткові фактори ризику

 кількість тромбоцитів понад 350 х109/л;

 кількість лейкоцитів більше 11х109/л;

 гемоглобін менше 100 г/л;

 застосування еритропоетинів для ко рекції анемії.

 госпіталізація з обмеженням рухливості;

 вік старше 40 років;

 ожиріння;

 постільний режим більше 3 діб, тривале положення лежачи;

 якщо тромбози вже були в анамнезі;

 серцева недостатність, дихальна недо статність;  інфаркт, інсульт;

 наявність центрального венозного кате тера; 

Стадія раку також відіграє важливу роль у розвитку венозної тромбоемболії:

 наявність віддалених метастазів при солідних пухлинах підвищує ризик ве нозних тромбозів у 58 разів;

 хворі з віддаленими метастазами ма ють в 20 разів більший ризик ВТЕ у по рівнянні з пацієнтами без віддалених метастазів;

 відносний ризик розвитку симптома тичної венозної тромбоемболії більш ніж у 20 разів підвищується при ме тастатичній меланомі, у 9 разів – при метастатичному раку сечового міхура, в 5–6 разів – при метастатичному раку молочної залози, раку шийки матки та раку ендометрію;

 найвищий ризик ВТЕ відзначений у хворих на рак підшлункової залози, мозку і легенів.

Які можливі наслідки тромбозу?

Як запобігти тромбозу у онкологічних хворих?

Механічна профілактика

Механічні способи є доповненням до медикаментозних методів. У самостійному вигляді вони можуть використовуватися тільки в тому випадку, коли застосування антикоагулянтів неможливо через висо кий ризик кровотечі.

 еластичні панчохи;

 еластичне бинтування;

 переміжна пневматична компресія нижніх кінцівок;

 венозний насос для стопи.

Профілактика тромбозу при променевій терапіі

Антитромботична профілактика ре комендується онкологічним хворим, які отримують променеву терапію при на явності додаткових факторів ризику (не обхідний індивідуальний підхід до оцінки ризику).

Важливо: Якщо ви онкологічний хворий і помітили у себе симптоми тромбозу, такі як біль, набряк або почервоніння у ногах, задишку або біль у грудях, негайно зверніться до лікаря https://www.clinic-target.com/uk/likari/. Рання діагностика та лікування тромбозу можуть запобігти серйозним ускладненням.

Exit mobile version