За результатами численних досліджень від проявів синдрому подразненого кишечника по всьому світу страждає близько 11% населення. При цьому розкид значень варіюється від 1,5 до 45% залежно від країни та критеріїв, за якими фіксувалася патологія. Дослідники зазначають, що ця цифра сильно занижена через те, що багато пацієнтів не звертаються до лікаря і не знають про свій діагноз.
Причини синдрому подразненого кишечника
Спеціалісти сайту https://meteospasmyl.ua/ розглядають причини синдрому роздратованого кишечника з позиції біопсихосоціальної моделі, у реалізації якої у різні часи головну роль грають різні чинники.
Основними патогенетичними ланками захворювання є:
- порушення регулюючої ролі головного мозку у роботі кишечника;
- підвищена сензитивність кишківника;
- порушення кишкової моторики;
- посилення проникності кишкової стінки;
- дисбіоз кишкової мікрофлори;
- патологічна стимуляція локального імунітету;
- розвиток мікрозапальної реакції.
Симптоми
Здогадатися про наявний синдром подразненого кишечника можна за такими ознаками:
- біль у животі навколо пупка або внизу живота після їжі, зазвичай він зникає після дефекації або відходження газів;
- пронос — вранці і першій половині дня, частіше за все після їжі;
- запори;
- метеоризм;
- почуття ніби кишечник після випорожнення все ще заповнений;
- іноді — відрижка повітрям, нудота, почуття тяжкості та переповнення у шлунку.
Характерно те, що всі ці неприємні симптоми виникають від хвилювання або після нього, внаслідок тривалої фізичної та нервової напруги. Нерідко кишкові розлади супроводжуються головним болем, відчуттям кома в горлі, безсонням, відчуттям нестачі повітря, прискореним сечовипусканням, шумом у вухах, почуттям слабкості, сухістю у роті.
Ускладнення синдрому подразненого кишечника
СПК не призводить до розвитку будь-яких ускладнень, у тому числі раку, ректальної кровотечі або запальних захворювань кишківника.
Основна проблема, яка виникає на тлі СПК, — це психологічний та емоційний дискомфорт, який може бути викликаний проблемами з випорожненням, болем у животі, здуттям, підвищеним газоутворенням. Раптові та різкі позиви в туалет, спазми, труднощі при дефекації можуть викликати відчуття незручності, а також погіршувати загальне самопочуття та настрій людини.
Нині немає спеціального методу для діагностики цього захворювання. Симптоми може бути нечіткими і минущими, тому СПК визначається шляхом виключення. Для того, щоб поставити діагноз, потрібні жалоби пацієнта та анамнез.